×
صفحه اصلی >> تغذیه >> عسل

عسل


منیره مهدیخانلو 28 0

قرآن کریم در 1400 سال پیش به شفا بودن عسل اشاره کرده وساخت عسل را توسط زنبور " وحی " نموده است .

 

تغذیه سالم در بسیاری از جوامع به خصوص کشورهای دارای تمدن های کهن مورد توجه مردم است . به گونه ای که حتی ریشه بسیاری از بیماری های جسمی و روانی را از تغذیه نادرست می دانند . از میان انواع خوردنی ها و آشامیدنی های توصیه شده، عسل جایگاه خاصی هم در طب سنتی و هم علم تغذیه نوین داراست . در قرآن کریم در آیات 68 و 69 سوره نحل نیز به اهمیت عسل درتغذیه اشاره شده است .

عسل به دلیل داشتن بیش از 80 نوع ماده مؤثر و مفید در ازمنه جدید و قدیم استفاده می شده است . از جمله این مواد می توان به موارد زیر اشاره کرد : 1- عسل واجد 15 نوع قند است که مهم ترین آن ها ساکارز و گلوکز و فروکتوز می باشد. به همین دلیل مهم ترین منبع انرژی به خصوص در دوران بارداری و شیردهی و همین طور کودکان در حال رشد محسوب می شود 2- عسل به دلیل داشتن آنزیم های تجزیه کننده مانند آمیلاز، اینورتاز، کاتالاز و پراکسید از جایگاه خاصی در هضم غذا و کمک به سیستم گوارشی ، داراست3-عسل دارای انواع ویتامین هاست از جمله : B2,B5,B6 پریدوکسین و ویتامین های K,C,A,E است 4- عسل دارای اسیدهای امینه، اسیدهای آلی مثل اسید فرمیکو مشتقات کلروفیل است 5- عسل غنی از املاح معدنی مانند کلسیم، پتاسیم، سدیم، منگنز، آهن، کلر، فسفر، گوگرد و ید است 6- عسل خاصیت آنتی اکسیدان دارد و مانع تشکیل رادیکال های آزاد اکسیژن می شود؛ در نتیجه از آسیب های بافتی توسط این رادیکال ها جلوگیری می کند .

بنابراین عسل اکسیر با ارزشی است که به دلیل داشتن ارزش بالای غذایی به گروه های مختلف سنی و همچنین بیماران توصیه می شود . قرآن کریم در 1400 سال پیش به شفا بودن عسل اشاره کرده و ساخت عسل را توسط زنبور " وحی " خوانده است .

منبع

نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیکی:
شماره همراه: