×
صفحه اصلی >> آموزش و مهارت >> ویندوز سطح 2 ( متوسط) >>فصل سوم: محافظت و کارایی رایانه

فصل سوم: محافظت و کارایی رایانه

تعداد جلسات:5
شهریه با توجه به متد آموزشی است
مدرس:منیره مهدیخانلو


امکان شرکت در هر جلسه بدون شرکت در کل دوره
برگزاری دوره ها در آموزشگاه ها
امکان تدریس در محل کار برای بیشتر از 3 پرسنل
آموزش از طریق بسته های آموزشی
آموزش به صورت آنلاین
آموزش به صورت حضوری
دارای جزوه،علاوه بر کتاب و نمونه سوال و تمرین
به همراه آزمون آنلاین
ارائه مدرک


آنچه شما در این فصل می آموزید:

 1. آموزش کار با آنتی ویروس Node 32
 2. تنظیم کردن فایروال ویندوز (Windows Firewall)
 3. غیر فعال کردن آپدیت اتوماتیک ویندوز
 4. چگونه بک آپ (Backup) بگیریم؟

 5. برگرداندن فايل هاي بكاپ گرفته

 6. استفاده از برنامه Bitlocker

 7. پارتیشن بندی و فرمت

 8. افزایش کارآرایی درایوها

 9. .اشتراک گذاری فایل و یا پوشه

 10. .آموزش نحوه استفاده از برنامه Help

 

1- آموزش کار با آنتی ویروس Node32

جهت آموزش روی لینک کلیک نمایید.

2-تنظیم کردن فایروال ویندوز (Windows Firewall)

جهت آموزش روی لینک کلیک نمایید.

3-غیر فعال کردن آپدیت اتوماتیک ویندوز

جهت آموزش روی لینک کلیک نمایید.

4-چگونه بک آپ (Backup) بگیریم؟

جهت آموزش روی لینک کلیک نمایید.

5-برگرداندن فايل هاي بكاپ گرفته

جهت آموزش روی لینک کلیک نمایید.

6-استفاده از برنامه Bitlocker

روی درایو کلیک راست و سپس گزینه Turn on Bit locker را انتخاب کرده و سپس در کادر بعدی:

 • Use password to unlock the drive :استفاده از یک پسورد
 • Use my smart cart to unlock the drive:استفاده از کارت هوشمند برای باز کردن درایو
 • Automatically unlock this drive on the computer:به محض ورد به حساب کاربری غیر فعال شود.

7-پارتیشن بندی و فرمت

برای فرمت بندی مجدد درایو، فلش   روی درایو کلیک راست و گزینه format را انتخاب کنید و سپس سیستم فایل مناسب را انتخاب نمایید.( برای فلش Fat32 و برای هارد NTFS ) و سپس روی گزینه Format  کلیک نمایید.

 

8-  افزایش کارآرایی  درایو ها

حذف کردن فایل های ناخواسته و استفاده نشده:

 1. کلیک راست روی درایو --> Properties
 2. Programs --> Accessories --> System Tools --> disk Clean up file to delete

در سربرگ General  روی گزینه disk Cleanup را انتخاب کنید.

Disk Clean up برنامه ای است که میتواند فایل های موقت ناخواسته دیسک را حذف کند. برخی از برنامه ها فایل های موقت Temproray File ایجاد و سپس فراموش می کنند که آنها را پس از انجام کارهای خود حذف کنند.اگر برنامه ای یا خود ویندوز بدون Shut down کردن خاموش شود ممکن است فایلهای موقت بر روی دیسک سخت باقی بمانند. خوب است هر چند وقت یک بار این فایلها حذف شوند.ضمنا فایلهای Download از طریق اینترنت و فایلها و پوشه های موجود در Recycle bin نیز مد نظر Disk Clean up می باشند.

  چند گزینه وجود دارد که گروههای غیر ضروری را نشان میدهد. شما میتوانید با کلیک بر روی دکمه view  مشخصات فایلهای هر گروه را ملاحظه کنید و سپس عملیات حذف را شروع کنید.

  در سربرگ More Option  گزینه  Windows components برای اجزای ویندوزی ظاهر میشود که میتوان آنهایی را که مورد استفاده قرار نمیگیرند را از حالت انتخاب در آورد تا حذف شود.Install programs حذف برنامه های نصب شده غیر ضروری  می باشد. گزینه System Restore  به نقاط بازیابی جدید برمیگردد که این عمل باعث افزایش فضای آزاد دیسک میشود 

  در سربرگ Tool

 • Error-checking : برای رفع مشکلات مربوط به Bad Sector
 • Defragmentation : فاصله بین سکتور های مربوط به یک فایل را از بین میبرند.
 •   Backup now: برای گرفتن بکاپ استفاده می شود.

9-اشتراک گذاری فایل و یا پوشه:

برای اشتراک گذاری فایل یا پوشه و یا درایو ، روی آن کلیک راست  و سپس  گزینه Properties را انتخاب کنید . در سربرگ Sharing  گزینه Advanced sharing  را انتخاب کنید و سپس در کادر بعدی روی گزینه share this folder را انتخاب کنید و میتوانید نام مخصوصی برای آن انتخاب کنید و با زدن دکمه روی گزینه permission لیست افرادی که به این پوشه میتوانند دسترسی داشته باشد و نوع دسترسی آنها را مشخص نمایید.

 

* مطالعه آزاد


بیشتر اوقات موقع کار با کامپیو تر با کندی سرعت مواجه می شوید .این راهکارها به افزایش سرعت کامپیوتر شما کمک خواهد کرد .

۱برنامه‌های بلا استفاده را حذف کنید
معمولا کامپیوترها به همراه نرم‌افزارهایی ارایه می‌شوند که برخی از آن‌ها اساسا مورد نیاز کاربر نیستند. برای حذف این برنامه‌ها کافی است در بخش Control Panel برنامه‌های اضافی را از فهرست برنامه‌های نصب شده روی سیستم انتخاب کرده و با استفاده از گزینه Uninstall آن‌ها را حذف کنید.
۲فایل‌های موقت را پاک کنید
فایل‌های موقتی در هنگام انجام وظایف توسط کامپیوتر ایجاد می‌شوند و ممکن است پس از اتمام کار روی هارددیسک باقی بمانند و موجب کندی کامپیوتر شوند. برای حذف این فایل‌ها از حافظه سیستم کافی است در پنجره My Computer درایو سیستم عامل را انتخاب کرده و درپوشه Windows پوشه موسوم به Temp را انتخاب کنید. سپس در بالای پنجره از منوی View گزینه Details را انتخاب کنید تا جزئیات فایل‌ها به نمایش درآید. اکنون می‌توانید تمام فایل‌های مربوط به روزهای گذشته را انتخاب و پاک کنید
۳یک درایو SSD روی سیستم نصب کنید
مهمترین علت کندی کامپیوتر استفاده از هارددیسک است. برای افزایش سرعت کامپیوتر می‌توانید به جای هارددیسک از یک درایو SSD برای ذخیره اطلاعات استفاده کنید. درایو SSD در واقع حافظه مبتنی بر فلش است که برق کمتری مصرف کرده و مقاومت بیشتری دارد.
۴فضای ذخیره‌سازی سیستم را افزایش دهید 
وقتی ۸۵ درصد از فضای ذخیره‌سازی پر می‌شود، سرعت کامپیوتر کاهش می‌یابد. برای اجتناب از این مشکل بهتر است فضای ذخیره سازی سیستم را افزایش دهید.
۵از اجرای برنامه‌های غیرضروری در زمان راه اندازی سیستم جلوگیری کنید
اجرای برنامه‌های متعدد در زمان راه‌اندازی سیستم موجب کندی آن می‌شود. برای اجتناب از این رخداد در منوی Start گزینه Run را انتخاب کرده و عبارت msconfig را تایپ کنید تا فهرستی از برنامه‌هایی که در زمان راه‌اندازی سیستم اجرا می‌شوند، به نمایش درآید. برای حذف برنامه‌های ناخواسته از این فهرست کافی است علامت موجود در کنار نام برنامه‌ها را بردارید.
۶حافظه رَم سیستم را افزایش دهید
حافظه موقت سیستم یا رم برای انجام محاسبات موردنیاز برنامه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. هرچه تعداد برنامه‌های اجرا شده روی سیستم بیشتر باشد، حافظه رم بیشتری هم لازم است و سرعت سیستم کاهش می‌یابد. با افزاش حافظه رم می‌توانید این مشکل را رفع کنید. معمولا ۴ گیگابایت حافظه رم برای انجام کلیه امور روزمره کافی است
۷هارددیسک را یکپارچه‌سازی کنید
یکپارچه‌سازی هارددیسک امکان ذخیره‌سازی اطلاعات را به کارآمدترین صورت ممکن فراهم می‌کند. برای این منظور در پنجره My Computer روی هارددیسک کلیک راست کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید. سپس در برگه Tools گزینه Defragment Now را انتخاب کنید
۸دیسک را پاک‌سازی کنید
ویندوز یک ابزار پاک‌سازی دیسک در اختیار کاربران می‌گذارد که امکان حذف فایل‌های اضافی را فراهم می‌کند. برای استفاده از این ابزار کافی است از منوی Start گزینه All Programs و سپس به ترتیب گزینه‌های Accessories، System Tools و Disk Cleanup را اتخاب کنید.
۹برای کامپیوتر از یک آدرس IP ثابت استفاده کنید
کامپیوتر در زمان راه‌اندازی مدت زمان چشمگیری را صرف دریافت آدرس IP از شبکه می‌کند و با تعریف یک آدرس IP ثابت، سرعت راه‌اندازی آن افزایش می‌یابد. برای این منظور در پنجره Network and Sharing Center گزینه Change adapter Settings را انتخاب کنید. سپس روی مبدل شبکه کلیک راست کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید. پس از آن گزینه Internet Protocol Version 4 (TCP/IPv4) را انتخاب و روی دکمه Propertiesکلیک کنید. در بخش Use the following IP address از این پنجره می‌توانید تنظیمات مربوط به آدرس IP را با توجه به تنظیمات شبکه انجام دهید
۱۰کامپیوتر را گردگیری کنید
گردوخاک دشمن درجه یک کامپیوتر است نشستن گردوخاک مانع جریان هوا و در نتیجه گرمایش اجرای الکترونیکی کامپیوتر می‌شود. این افزایش دما کارآیی سیستم را کاهش داده و موجب کندی آن می‌شود. برای جلوگیری از این مشکل در فواصل زمانی معین کامپیوتر را گردگیری کنید. برای انجام این کار می‌توانید از جاروبرقی استفاده کنید.
 

10- آموزش نحوه استفاده از برنامه Help

نکته: در هنگام استفاده از برنامه Help بهتر است در هر صفحه روی لینکهای هر صفحه درصورتی که ضروری نیست کلیک ننمایید تا در گرداب لینکها به دام نیفتید.

آموزش پیدا کردن مشخصات سخت افزاری

آموزش نصب ویندوز

 

 
شرکت در کل دوره
نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیکی:
شماره همراه:

کاربری_رایانه_و_موبایل

تصویر_سازی

تولید_چند_رسانه_ای_انیمیشن

طراحی_نرم_افزار

سخت_افزار

شبکه

زبان

حسابداری_و_نرم_افزار_مالی

نرم_افزار_اداری_مالی